مصوبات دولت در بخش تعاونی همچنان نیازمند تسهیلات است
فارس: کارشناس اقتصاد و برنامه‌ریزی اداره کل تعاون خوزستان از نبود اعتبارات لازم به منظور راه‌اندازی 69 طرح تعاونی مصوب در دور دوم سفر هیات دولت به استان خبر داد.

رحمت‌الله بهرام‌زاده با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر معرفی سال 89 به نام سال همت‌ مضاعف و کار‌ مضاعف اظهار داشت: 69 پروژه تعاونی از مصوبات دور دوم سفر هیئت دولت به خوزستان وجود دارد که با وجود اینکه پرونده آنها تکمیل و از مرحله بررسی خارج شده ولی به لحاظ نبود تسهیلات لازم و کافی همچنان اجرایی نشده‌اند.
این مقام مسئول گفت: اساسی‌ترین اولویت اداره کل تعاون در بخش اقتصاد و برنامه‌ریزی، رسیدگی پرونده 154 طرح تعاونی با فعالیت‌های صنعتی، کشاورزی و خدماتی مربوط به سومین سفر هیئت دولت به استان است.

بهرام‌زاده ادامه داد: اولویت دیگر در خصوص تأمین اعتبار و تخصیص تسهیلات لازم برای 69 طرح شرکت‌های تعاونی مسکن غیر مهر است که در دور دوم سفر به استان مصوب شد اما تاکنون تأمین اعتبار نشده‌اند.
وی به عملکرد اداره‌ اقتصاد و برنامه‌ریزی تعاون در استان اشاره ‌کرد و افزود: از ابتدای سال 89 تاکنون از 19 طرح زودبازده، 16 طرح بالغ بر 6 میلیارد و 664 میلیون ریال یارانه دریافت کرده‌اند که در این خصوص سه طرح دیگر در مرحله بررسی و برنامه‌ریزی قرار دارند.
به گفته این مقام مسئول، از محل تبصره 3 بندهای(ز) و (ذ) بودجه کل کشور 117 طرح با اعتباری بالغ بر 169 میلیارد و 248 میلیون ریال، به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند که 70 طرح با اعتباری معادل 91 میلیون و 162 هزار ریال موفق به اخذ تسهیلات شدند و 41 پروژه دیگر به 78 میلیون و 86 هزار ریال اعتبار برای اجرایی شدن نیاز دارند.
بهرام‌زاده بر ضرورت اعطای تسهیلات به منظور تحقق اهداف ذکر شده در اصل 44 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد و با اشاره به بهره‌برداری از 154 طرح تعاونی دارای اولویت خاطرنشان کرد: با اجرایی شدن این طرح‌ها برای 2‌هزار و 27 نفر شغل ثابت و دائم ایجاد خواهد شد.
وی به میزان اشتغالزایی تعاون خوزستان در سال 89 نیز اشاره‌ کرد و افزود: تاکنون یک‌هزار و 401 طرح توسط اداره کل تعاون برای اخذ تسهیلات از محل اعتبارات بنگاه‌های زودبازده‌ اقتصادی به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند که با اجرایی شدن این تعداد طرح‌ ‌برای 40 هزار و 485 نفر اشتغالزایی خواهد شد.