تولید ٢٠ هزار تن گندم در استان

فارس: معاون امور تعاونی‌ها در اداره کل تعاون خوزستان از تولید 20 هزار تن گندم در سطح استان توسط بخش تعاونی خبر داد.

محمدحسین‌نوریایی اظهار داشت: در سال‌جاری در استان زرخیز خوزستان، 19 هزار و 876 تن گندم توسط 152 شرکت تعاونی در بخش کشاورزی تعاون استان تولید شده است.
وی تامین آب کافی را مهم‌ترین مسئله در تولید گندم عنوان کرد و افزود: متأسفانه امسال به دلیل مشکل تأمین آب مورد نیاز برای مزارع به دلیل خشکسالی و کمبود آب در پشت سدها هدف مورد نظر محقق نشد اما با این وجود این مشکلات، میزان اراضی آبی 11 هزار و 668 هکتار و در بخش دیم نیز 530 هکتار زیر کشت رفت که جمعا 19 هزار و 876 تن گندم از نیاز استان را کشاورزان خوزستانی تقدیم هم‌استانی‌های خود کردند.
نوریایی اضافه کرد: تاکنون 19 هزار و 611 تن در بخش آبی و 265 تن در بخش دیم گندم تولید شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل، از رشد بسیار چشمگیری برخوردار بوده است.
معاون امور تعاونی‌های اداره کل تعاون خوزستان افزود: تولید سالانه بیش از یک میلیون تن گندم در خوزستان علاوه بر تأمین نیاز استان، بخشی از نان مورد نیاز تعدادی از استان‌های دیگر را نیز تأمین می‌کند.
وی گفت: مردم در برخی از مناطق با آبیاری تحت فشار آشنا نبودند اما با انجام طرح‌های ترویجی در مناطقی مانند مسجدسلیمان، ایذه و لالی با ترویج این روش آبیاری سطوح قابل توجهی با حمایت دولت زیر پوشش قرار گرفت.
نوریایی ادامه داد: خودکفایی در تولید گندم می‌تواند ما را در غلبه بر تحریم‌ها یاری دهد و مانع از فشار غرب بر کشورمان باشد.
وی با بیان اینکه دلالان دسترنج کشاورزان را از بین می‌برند، گفت: همین‌ افراد در واردات نیز نقش دارند و در زمانی که قیمت محصول پایین است آن را انبار می‌کنند و در ادامه سال بازار را کنترل می‌کنند که این مسئله در جامعه ما ریشه‌دار است و مبارزه با آن نیازمند عزم ملی است.
این مقام مسئول افزود: گندم مهم‌ترین غله تولیدی ایران است که تولید آن در سال 2010 با افزایش 1.5 میلیون تنی نسبت به سال قبل از آن به 14.5 میلیون تن رسیده است.
به گفته وی، تولید گندم ایران در سال زراعی گذشته 13 میلیون تن و در دو سال گذشته 9.8 میلیون تن اعلام شده بود.