ایجاد نهادی برای مدیریت صادرات ماهی توسط دستگاه‌های مربوط

ایسنا خوزستان: مدیر عامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی آبزی‌پروران خوزستان وضعیت صادرات ماهی تولیدی خوزستان را نامناسب عنوان کرد و گفت: عدم وجود برنامه‌ریزی مناسب برای صادرات ماهی به عراق موجب نابسامانی در وضعیت صادراتی ماهی استان شده است.

سید مصطفی موسوی افزود: بعضی مواقع ماهی شمال کشور به میزان انبوه از مرز خوزستان با نام ماهی تولید خوزستان با کیفیت پایین‌تر و قیمت پایین تر از ماهی تولید استان به عراق صادر می‌شود. صادرات ماهی شمال از مرزهای خوزستان با کیفیت و قیمت پایین‌تر موجب به هم ریختن و از دست دادن بازار در آن کشور می‌گردد.

وی ادامه داد: بارها نوسان شدید قیمت بازار ماهی در عراق به دلیل عدم کنترل صادرات آن مشاهده شده که این مسئله  بر قیمت محصول در بازار خوزستان تاثیر‌گذار بوده است.

مدیر عامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی آبزی‌پروران خوزستان بیان کرد: سازمان بازرگانی، اداره کل شیلات، دامپزشکی و تعاون یک نهاد برای مدیریت صادرات تاسیس کنند که اعضای اتحادیه و صادر کنندگان برای ثبات بازار ماهی در داخل و صادرات آن برنامه‌ریزی نمایند.

موسوی ادامه داد: حمایت‌های این نهاد می‌تواند بازاریابی و تبلیغات موثر و در نهایت توسعه صادرات را به همراه داشته باشد در حالی که تبلیغات و بازاریابی مناسب وجود ندارد و صادرات به روش سنتی انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: در صورتی که برنامه‌ریزی صحیح در بازار فروش ماهی باشد قیمت ماهی به تعادل و کیفیت آن افزایش خواهد یافت، صید و صادرات قابل تنظیم می‌شود و می‌توان عرضه و تقاضا در بازار را کنترل کرد.

مدیر عامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی آبزی‌پروران خوزستان با بیان اینکه دلالان و واسطه‌ها دنبال سود خود هستند و از بازار سوء استفاده می‌کنند، یادآور شد: عده‌ای ماهی شمال را با نام‌ ماهی خوزستان یا به صورت مخلوط با آن صادر می‌کنند و  عده‌ای هم در صورت افت قیمت ماهی را صادر می‌کنند. عده‌ای در صورت افزایش تولید، ماهی را صادر می‌کنند.

موسوی خاطرنشان کرد: حضور چنین افرادی موجب نامناسب شدن بازار ماهی در استان و صادرات آن به عراق می‌شود در صورتی که با برنامه‌ریزی در تولید و صید در تمام سال می‌توان صادرات را انجام داد.