٢٠ هزار عضو تعاونی های مسکن مهر صاحب خانه می شوند


استاندار خوزستان اعلام کرد: تحویل 20هزار واحد مسکونی به اعضای شرکت های تعاونی در استان  قطعی شده است.

سیدجعفر حجازی در حاشیه نشست شورای مسکن خوزستان افزود: از این 20 هزار واحد 1500واحد تا پایان آذرماه سال جاری تحویل می‌شوند که امیدواریم با حضور مسوولان کشوری به بهره‌برداری برسند.

وی افزود: بر اساس قولی که ریاست جمهور فقط برای خوزستان اعلام کرده: یک میلیون تومان به عنوان تشویقی و بلاعوض به هر یک از واحدهای تعاونی-‌ که بتوانند ساخت واحدهای خود را تا قبل از پایان سال جاری به پایان برسانند- پرداخت می‌شود.

وی گفت: با توجه به منابع بانکی خوبی که وجود دارد و همچنین امکان پرداخت تشویقی‌ها، اولویت به واحدهایی داده می شود که تا پایان سال به اتمام می‌رسند. تعاونی‌ها از این فرصت نهایت استفاده را ببرند تا ما شاهد بهره‌برداری از 32 هزار واحد پیش بینی شده تا پایان سال باشیم.

وی گفت: امیدوار هستیم با تلاشی که در طرح مسکن مهر صورت می‌گیرد، جوانان ما حداقل 20 هزار واحد را تحویل بگیرند و سر و سامان داده شوند. این اولین بار است که تحویل واحدها با آماده‌سازی کامل خواهد بود. یعنی متقاضی وقتی وارد خانه‌ی خود می‌شود برق، آب، گاز، فاضلاب، آسفالت، جدول و پیاده رو‌سازی به طور کامل انجام شده است.

استاندار خوزستان درخصوص پاداش برای مدیرانی که در زمینه مسکن مهر خوب فعالیت کرده‌اند، گفت: بر اساس شورای عالی مسکن، برای همه کشور در این زمینه پیش‌بینی‌هایی انجام شده و شهرستان‌هایی که در این طرح خوب کار کرده‌اند و جلوتر از برنامه هستند در آینده تشویقی خواهند گرفت اما با شهرستان‌هایی که از بقیه و برنامه مشخص شده عقب‌ هستند، قطعا برخورد دیگری خواهد شد.

حجازی گفت: در این طرح دولت فقط جنبه‌ی حمایتی دارد و حتی مسوولیت ساخت نیز به غیر از توافق‌های سه جانبه که اخیرا تصمیم گرفته شد، بر عهده ما نیست.

وی ادامه‌داد: از کل 54 هزار واحد، 15هزار واحد در قالب توافق‌های سه جانبه است و بقیه بر عهده تعاونی‌ها است.

حجازی درخصوص تعاونی‌های برتر گفت: از دو جنبه تعاونی‌های برتر را تشویق خواهیم کرد؛ یک جنبه تعاونی‌هایی هستند که یک میلیون تومان کمک بلاعوض می‌گیرند که خود یک تشویق است. برای مثال: یک تعاونی که 100 واحد دارد 100 میلیون تومان کمک بلاعوض دریافت می‌کند و رقم قابل توجهی است.

وی ادامه‌داد: اگر ما 20 هزار واحد را تا پایان سال جاری تحویل دهیم، به نوعی 20 میلیارد تومان بین اعضا تعاونی‌ها توزیع کرده‌ایم که این مبلغ بی‌نظیر است. این کمک بلاعوض در محدوده استان خوزستان تشویق کمی نیست.

استاندار خوزستان گفت: اعتقاد ما این است که خود تعاونی‌ها و اعضای آن باید این همکاری را انجام دهند تا کار واحدهای‌شان هر چه سریع‌تر به پایان برسد چرا که ما در حقیقت حمایت کننده هستیم و باید مسایل نقشه زمین، وام و دیگر مشکلات تعاونی‌ها را حل کنیم.

وی ادامه‌داد: مسوولیت ساخت واحدها بر عهده تعاونی‌ها است و آن‌ها طرف قرارداد پیمانکار هستند نه دولت بنابراین از تعاونی‌ها خواهش و انتظار داریم نسبت به این موضوع اهمیت بیشتری دهند زیرا قطعا با این اقدام ثمره‌ بهتری نصیبشان می‌شود و در انتها نیز می‌توانند از این امتیاز و پاداش به نحوه خوبی استفاده کنند.