عمده مشکل شرکت‌های تعاونی مربوط به دریافت تسهیلات است

مدیر اداره تعاون اهواز گفت: بیش از 2 هزار و 400 تعاونی در شهرستان وجود دارد که از این تعداد یک هزار و 200 شرکت تعاونی فعال یادر دست اجرا هستند.

سیداحمد موسوی عنوان کرد: یک‌هزار و 200 تعاونی در اهواز به عنوان تعاونی غیرفعال، راکد و یا به هدف رسیده مانند تعاونی‌های مسکن مهر وجود دارد که برای هدفی خاص تشکیل و پس از رسیدن به آن دلیلی برای ادامه فعالیت ندارند.

وی ادامه داد: ‌شرکت‌های تعاونی به هدف رسیده باید نسبت به انحلال تعاونی‌ خود اقدام کنند که اغلب این کار را نمی‌کنند و در واقع تعاونی به شکل غیرفعال باقی می‌ماند.

موسوی بیان کرد: 500 شرکت تعاونی در اهواز گزارش های مجامع و صورت مالی خود را به اداره تعاون ارائه داده‌اند و تاکنون بیش از 100 تعاونی اطلاعات و خوداظهاری شرکت تعاونی خود را وارد سامانه تعاون کرده‌اند و وضعیت مابقی تعاونی‌ها در حال پیگیری است.

مدیر اداره تعاون اهواز افزود:‌ برخی تعاونی‌ها بنا بر دلایلی از حالت فعال خارج‌ شده‌اند و نیاز به پیگیری‌های ویژه برای خروج از حالت غیرفعال دارند.

موسوی توضیح داد: عمده مشکل شرکت‌های تعاونی مربوط به دریافت تسهیلات است. در سال جاری حدود 13 پرونده به بانک توسعه تعاون و صندوق مهر امام رضا(ع)، یک تعاونی به بانک ملی و 2 تعاونی به بانک کشاورزی برای دریافت تسهیلات معرفی شده‌اند. تسهیلات مورد نیاز این طرح‌ها 40 میلیارد ریال است و 293 فرصت شغلی ایجاد می‌شود؛ تا زمانی که این تعاونی‌ها تسهیلات دریافت نکنند نمی‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند.

وی با بیان اینکه اشتغال‌زایی در تعاون زمانی محقق می‌شود که تسهیلات آن پرداخت گردد، خاطرنشان کرد: در نیمه نخست امسال 40 درصد از تعهد ایجاد اشتغال در اداره تعاون اهواز محقق شده است. البته بانک توسعه تعاون وعده داده تعاونی‌هایی که امسال به بانک معرفی می‌شوند تا پایان سال تسهیلات به آنها پرداخت شود تا افزایشی چشم‌گیر در بحث اشتغال زایی در بخش تعاونی ایجاد شود.

مدیر اداره تعاون اهواز گفت: شرکت‌های تعاونی می‌توانند علاوه بر خوداظهاری اینترنتی، اطلاعات تعاونی خود را به‌صورت مکتوب از طریق پست به اداره تعاون اهواز ارسال نمایند.

موسوی عنوان کرد: قرار است طرح نظارتی برای جمع‌آوری اطلاعات از تعاونی‌ها در اداره تعاون اهواز اجرا شود که براساس آن کارشناسان هر حوزه، تعاونی‌های تحت پوشش خود را از نزدیک بازدید نمایند و از مشکلات، میزان اشتغال و مکان تعاونی‌ آگاه شوند؛ همه نواقص شرکت‌های تعاونی در فرم گزارش بازدید کارشناسان اداره منعکس خواهد شد.

وی بیان کرد: اداره تعاون اهواز امسال متعهد به ایجاد 72 فرصت شغلی در بخش کشاورزی، 408 فرصت شغلی در بخش صنعت و 208 فرصت شغلی در بخش خدمات است البته این میزان فرصت شغلی در صورت پرداخت تسهیلات امکان‌پذیر خواهد بود.