قدردانی وزیر مسکن از فعالیت های وزارت تعاون و اداره کل تعاون خوزستان

وزیر مسکن و شهرسازی در شهر جدید رامین

عملیات اجرایی ساخت مسکن در شهر جدید رامین ظهر چهارشنبه در آیینی با حضور وزیر مسکن و شهر سازی و استاندار خوزستان آغاز شد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون خوزستان ، در این آیین که جمعی از مدیران استان ، فرماندار و شهردار اهواز و جمعی از اهالی بخش باوی حضور داشتند ، مهندس سعیدی کیا با تشکر و قدردانی از وزیر تعاون و مدیر کل تعاون خوزستان و کارکنان بخش تعاونی در ساماندهی و تشکیل تعاونی ها و اتحادیه های تعاونی مسکن مهر ، انعقاد تفاهم نامه با مسکن و شهرسازی ، گرفتن زمین و انجام مراحل آماده سازی اظهار امیدواری کرد : کار آماده سازی زمین شهر جدید رامین توسط اتحادیه تعاونی های مسکن مهر تا یک ماه آینده به اتمام برسد و عملیات ساخت و ساز منطقه متناسب با الگوهای شهرسازی به مرحله ی اجرا در آید .وزیر مسکن و شهرسازی در شهر جدید رامین

وی با اشاره به دوری شهر جدید رامین از شهرستان اهواز گفت : با توجه به این که اداره ی شهرستان هایی که از اندازه ی طبیعی خود خارج می شوند و کلن کلان شهرها ، مشکل تر می شود و به مردم نیز سخت می گذرد و در عالم شهر نشینی در دنیا نیز پسندیده  نیست ، بنابراین در اطراف شهرهای بزرگ ، شهرهای جدید متناسب با نیاز مردم شکل می گیرند و طبیعی است که از کلان شهر ها فاصله داشته باشند . اما این شهرها باید از تاسیسات زیربنایی و حمل و نقل برحوردار شوند .

وزیر مسکن و شهر سازی افزود : رساندن تاسیسات زیربنایی تا شهر جدید بر عهده ی دولت است اما در داخل محوطه ، دولت ده میلیون ریال وام برای تسطیح و آماده سازی می دهد که از سال گذشته تا کنون نیز زمین برای ساخت یک میلیون و 200 هزار واحد مسکونی تامین شده که در برخی شهرها که به مرحله ی ساخت و ساز نیز رسیده ، مبلغ 140 میلیون ریال به هر عضو تعاونی های مسکن پرداخت شده است .وزیر مسکن و شهرسازی در شهر جدید رامین

در این آیین استاندار خوزستان در سخنانی اقدامات انجام شده در شهر جدید رامین را برای ساخت و ساز مسکن یکی از کارهای برزمین مانده در دولت های پیشین برشمرد و با توجه به اولویت تامین نیاز مسکن متقاضیان خاطرنشان کرد : طرح مسکن مهر در قالب تعاونی های مسکن با حمایت ویژه  و با سرعت هر چه بیش تر در استان و در این منطقه انجام خواهد شد . همچنین این منطقه از مراکز آموزشی ، بهداشتی و صنایع اشتغالزا و امکانات حمل و نقل برخوردار می شود .

دکتر سید جعفر حجازی افزود : مطالعات اولیه برای عبور قطار شهری از این شهر در حال انجام و در دستور کار قرار گرفته  و موضوع از طریق وزارت کشور در حال پی گیری است . استاندار خوزستان در شهر جدید رامین

وی افزود : با توجه به شرایط استان ، سرمایه گذاری های دولت نهم  و توسعه ی صنعت نفت ، گاز ، فولاد و پتروشیمی  و دیگر صنایع وابسته ،  افزایش جمعیت ، وجود قشر جوان و ایجاد طرفیت های جدید ، حل مشکل مسکن جزو دغدغه های اصلی ما است و در اولویت قرار دارد .

همچنین در این آیین حجت الاسلام والمسلمین سیلاوی امام جمعه بخش باوی ضمن ابراز امیدواری از آغاز عملیات تسطیح و آماده سازی زمین بعد از دو دهه توقف و تاخیر در ساخت و ساز در شهر جدید رامین بر ضرورت رعایت بافت سنتی ، کاهش گرمای هوا و ایحاد اماکن فرهنگی ، آموزشی و بهداشتی در کنار ساخت و ساز تاکید کرد و با اشاره به این نکته که  متاسفانه مسکن و زمین به کالایی تجاری در دست واسطه ها و دلالان تبدیل شده است ، از مسوولان استان و کشور خواست ضمن حمایت از طرح مسکن مهر تلاش کنند تا در تخصیص اعحاج آقا سیلاوی امام جمعه بخش باویتبارات کوتاهی نشود .

حاجتی مدیر عامل اتحادیه ی تعاونی های مسکن مهر شهر جدید رامین نیز در سخنانی از آغاز به کار اتحادیه با عضویت تعداد 40 تعاونی مسکن مهر و نیز 40 تعاونی در شرف عضویت خبر داد و با توجه به فاصله 42 کیلومتری شهر رامین تا شهرستان اهواز و نیز سکونت متقاضیان مسکن در این شهرستان ، خواستار اجرای طرح قطار شهری در شهر رامین و تسریع در واگذاری تسهیلات به اعضای تعاونی های مسکن مهر شد .

در این آیین عضو هیات مدیره شهر رامین گزارشی از وضعیت شهر ارایه کرد و در سخنانی گفت : طرح جامع شهر به 4 ناحیه و 13 محله  تقسیم شده که ناحیه یک آن دارای 165 هکتار و آماده ی تسطیح و آماده سازی است که امیدواریم با شروع فعالیت تعاونی ها ، وضعیت اشتغال نیز بهبود یابد .   

وی از محدوده ی 2400 هکتاری طرح جامع شهررامین برای اسکان 240 هزار نفر متقاضی مسکن خبر داد .