تعاونی ها تامین مسکن ارزان قیمت را برای جامعه فراهم کرده اند استاندار خوزستان

استاندار خوزستان تاکید کرد : در هیچ کشوری کارها به طور کامل به دولت سپرده نمی شود و به گونه ای برنامه ریزی می شود تا در انجام امور از شیوه ی تعاونی استفاده شود

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون خوزستان ، دکتر سید جعفر حجازی – که در همایش تعاون و اندیشه های اقتصادی شهید بهشتی در تالار شهر اهواز سخن می گفت – افزود : انجام فعالیت های تولیدی به صورت تعاونی راه رسیدن به عدالت اجتماعی را هموار می کند و این موضوع در کشورهای پرجمعیت مانند چین نیز روشن و مشهود است .

وی با اشاره به جایگاه بخش تعاونی در کشوربه ویژه در مورد طرح مسکن مهر گفت : یک سال پیش طرح مسکن مهر در کشور به عنوان یک حرکت جدی برای رفع مشکلات مسکن مطرح شد . البته هر چند تعاونی ها مسبوق سابقه هستند ، ولی استفاده از تجربیات آن ها باعث شد که در کم تر از 6 ماه ،    بیش از 1270 تعاونی مسکن مهر با عضویت 120 هزار متقاضی - از جمع 320 هزار نفر ثبت نام شده ی اینترنتی و حضوری که ساماندهی شدند -  تشکیل شود و فعالیت اجرایی خود را شروع کنند .

در صورتی که ساماندهی این تعداد متقاضی مسکن توسط بخش های دولتی و خصوصی در مدت 6 ماه امکان پذیر نبوده و نیست .

استاندار خوزستان با اشاره به این نکته که شرکت های خصوصی در بخش مسکن تا کنون نتوانسته اند گسترده عمل کنند تصریح کرد : تعاونی ها توانستند در کم تر از یک سال ، ضمن ساماندهی یک میلیون و 500 هزار متقاضی مسکن  ، کار تسطیح و آماده سازی  و نیز در بیش تر جاها کار ساخت و ساز را با کمک اتحادیه های خود و پیمانکاران واجد شرایط آغاز کنند .

دکتر حجازی افزود : تا کنون 7 هزار میلیارد تومان برای مسکن مهر تخصیص یافته که نشانگر این است که تعاونی ها توانسته اند حرکت بزرگ تامین مسکن ارزان قیمت را برای جامعه فراهم کنند .

وی خاطر نشان کرد : امروزه اندیشه های اقتصادی شهید بهشتی ، بیش تر برای ما ملموس شده است  و توسعه ی بخش تعاونی با ایجاد بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون و ورود به کارهای بزرگ و نیز خرد و کوچک ، یک حرکت جدید است که از سال گذشته در دودکتر حیدریلت نهم شروع شده است .

در حقیقت ، تعاونی ها که حاصل تدبیر و درایت شهید بهشتی و معمار انقلاب حضرت امام خمینی (ره ) هستند ، می توانند در همه ی عرصه های اقتصادی حلال مشکلات جامعه باشند .

استاندار خوزستان در بخشی دیگر از سخنانش ضمن قدردانی از وزارت تعاون و اداره کل تعاون خوزستان اظهار داشت : اگر علی رغم محدودیت ها ،  زحمت های فراوان این عزیزان نبود ، قطعا تشکیل 1270 تعاونی مسکن مهر میسر نمی شد .

 

همچنین در این همایش امام جمعه موقت اهواز گفت: بحث تعاون در اسلام از نظر شیعه قابل تعریف است و جایگاه مشخصی دارد که می‌توان آن را وارد فقه کرد .

محسن حیدری تعاون را تشکیل موسسه‌ای با مشارکت افراد دانست و افزود: تعاونی نباید وابسته به بخش های دولتی یا خصوصی باشد و باید امکانات خودش را فراهم کند و در مقابل سرمایه داری بتواند فعالیت و رقابت کند . هر چند که بر خلاف شرکت های خصوصی ، بحث رقابت مطرح است  اما در تعاونی ها امر همکاریآیت ا... شفیعی و تشریک مساعی مد نظر است .  
وی بر ضرورت حذف واسطه‌ها در تعاونی‌ها تاکید کرد و ادامه داد: تعاونی ها باید بدون واسطه ها کالا را از تولید به مصرف برسانند . همچنین در تعاونی ها حق رای، تابع سرمایه نیست و مدیریت از آن خود تعاونی است .

سپس نماینده مردم استان خوزستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: اقتصاد اسلام راه سومی است که از اقتصاد غربی و سوسیالیستی کاملا جداست.

آیت ا... سید علی شفیعی اظهار داشت: اقتصاد اسلامی راهی جداگانه از غرب و شرق است که در تعارض میان فرد و جامعه، اصالت جامعه را مقدم می‌داند زیرا در اصالت جامعه، فرد هم درنظر گرفته می‌شود.
وی با بیان اینکه اقتصاد اسلام از عبادات اسلام جدا نیست، گفت: هر مبحثی از اقتصاد اسلامی سرشار از عبادات است.
آیت ا... شفیعی اقتصاد اسلام را دارای ساختاری مستقل و برگرفته از اسلام دانست و ادامه داد: این اقتصاد اسلامی در وجود شهید دکتر بهشتی بوده است. استاد پیش بین

در ادامه همایش ، یکی از استادان علم اقتصاد به تشریح نهضت تعاون در جهان پرداخت و گفت : شیوه ی تعاونی یک عقدی است که از یک سو می خواهد سلطه ی دولت را بر زندگی انسان ها حذف کند و از سوی دیگر سلطه ی مالک مال یا سرمایه را بر انسان و کارکرد انسانی و در عوض به مشارکت انسان را در جریان تولید اهمیت دهد .

جهانمیر پیش بین ، امر آموزش اعضای تعاونی ها را برای موفقیت تشکیلات خود ضروری دانست و تاکید کرد : در حال حاضر ، تعاونی ها اگر می خوا هند موفق شوند ، چاره ای ندارند که به آموزش اعمهدی قطبی زادهضای خود بهای لازم را بدهند . همچنین ، با دولتی بودن صرف اقتصاد ، تعاونی ها باید ساختار مدیریتی خود را قوی کنند و از صلاحیت های مدیریتی برخوردار شوند تا بتوانند محصولاتی با کیفیت و با هزینه های پایین تولید کنند و کارایی شان نسبت به تولیدات رقیبان خود کم تر نباشد تا مشتری سالاری را جایگاه بخشند .

در این همایش مدیر کل تعاون خوزستان نیز در سخنانی  گنجاندن بخش تعاونی در اقتصاد کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی و توسعه آن را ازاقدامات ارزنده‌ی شهید آیت الله بهشتی برشمرد و گفت : از دیدگاه شهید بهشتی ، فردی که شاغل در تعاونی است باید عضو و سهامدار تعاونی باشد . این فرد یا دارای سرمایه ای اندک از خود است یا این که دولت بر اساس قانون موظف به دادن سرمایه با بهره ی اندک به اوست . 

 مهدی قطبی زاده افزود : در لایحه ی ابلاغی اصل 44 قانون اساسی تعاونی هایی مد نظر قرار گرفته اند که چنانچه برخی سرمایه ی بیش تری داشته باشند ، می توانند از آرای بیش تری  برخوردار شوند و این یک تحول است .