اختصاص یارانه برای تامین خوراک آبزیان را خواستاریم

مدیرعامل اتحادیه شرکتهای تعاونی آبزی‌پروران خوزستان گفت: با توجه به افزایش قیمت نهاده‌ها و کمبود خوراک آبزیان، اختصاص یارانه به منظور تامین خوراک آبزیان را خواستاریم.

سید مصطفی موسوی توضیح داد: قسمت عمده‌ای از پروتئین مورد نیاز استان از طریق آبزیان پرورشی تامین می‌شود. سالانه بیش از 25 هزار تن از پروتئین کشور از طریق تولید محصولات آبزی تامین می‌شود.

وی بیان کرد: در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم جو از 200 به 450 تومان افزایش یافته است. همچنین نهاده‌های مورد نیاز دیگری همچون کود شیمیایی و یونجه نیز با افزایش قیمت همراه بوده است. هزینه جابه جایی و سوخت نیز افزایش یافته و همه این عوامل موجب افزایش یافتن قیمت تمام شده تولید ماهی پرورشی در مقایسه با قیمت فروش آن گردیده است.

مدیرعامل اتحادیه شرکتهای تعاونی آبزی‌پروران خوزستان تصریح کرد: قطعیهای مکرر آب و برق نیز موجب افزایش یافتن تلفات و افزایش قیمت تمام شده ماهی شده است.

موسوی تاکید کرد: افزایش بی‌سابقه نهاده‌ها و قطعیهای مکرر آب و برق موجب متضرر شدن پرورش دهندگان شده است.

وی عنوان کرد: در حال حاضر اتحادیه تعدادی طرح در ستاد خشکسالی استان مطرح کرده که از جمله می‌توان به تهیه دستگاه‌های هواده و اکسیژن‌ده برای مزارع ماهی اشاره کرد. تهیه این دستگاهها موجب کاهش تلفات ماهی می‌شود.

موسوی ادامه داد: هم‌اینک به دنبال بیمه کردن آبزیان هستیم زیرا تاکنون محصولات آبزیان بیمه نشده‌اند. تنها بانک کشاورزی به عنوان بیمه گر وجود دارد که این بانک نیز هیچگونه تعهدی در زمینه پرداخت خسارت ناشی از خشکسالی به آبزی پرورها ندارد. انتظار داریم مسئولان ستاد خشکسالی و حوادث غیرمترقبه نسبت به بیمه کردن آبزیان اقدام کنند.

مدیرعامل اتحادیه شرکتهای تعاونی آبزی‌پروران خوزستان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه صنعت آبزی پروری بخشی از کشاورزی است و صنعتی نوپا محسوب می‌شود نیازمند حمایت و توجه مسئولان است.

موسوی ادامه داد: اتحادیه میزان جو مورد نیاز صنعت آبزی استان را حدود 40 تا 50 هزار تن برآورد کرده است که تاکنون توانسته‌ایم تنها 2 هزار تن جو خریداری نماییم.

وی افزود: امیدواریم یارانه ویژه‌ای برای تامین نهادهایی همچون جو و دیگر مواد اولیه مورد نیاز این بخش در نظر گرفته شود.

مدیرعامل اتحادیه شرکتهای تعاونی آبزی‌پروران خوزستان یادآور شد: در حال یارانه‌ای به منظور تامین علوفه برای دامداران در نظر گرفته شده است.