طرح ‪ ۹۹‬ساله مسکن در کنترل بازار مسکن مثبت بوده است

برخی از کارشناسان اقتصادی در خوزستان معتقدند قیمت مسکن در این استان که با شروع طرح مسکن مهراز سوی دولت راکد شده، از این پس سیر نزولی خواهد داشت.

این کارشناسان در گفت و گو با خبرنگاران ایرنا در شهرهای اهواز، آبادان ، خرمشهر و دزفول، طرح ‪ ۹۹‬ساله مسکن را در کنترل بازار مسکن مثبت ارزیابی کرده و گفتند حداقل نتیجه مثبتی که این طرح فعلا داشته این است که جلوی افزایش روبه تزاید قیمت مسکن را گرفته است.

حسن ورمزیار دانشجوی رشته اقتصاد و ساکن شهر اهواز به خبرنگار ایرنا گفت: بی‌ثباتی نرخ مسکن آرامش خانواده‌ها به ویژه قشر کم درآمد جامعه را سلب کرده بود.

وی افزود: با طرح دولت که دولت نهم آن را شروع کرده، تا حدودی جلوی برخی از سودجویان بازار مسکن گرفته شده و امیدواریم که با ادامه آن بازار مسکن از حالت بلاتکلیفی خارج و قیمت‌ها روند نزولی بخود گیرند.

ورمزیار پیش بینی کرد که سمت و سوی اقتصادی بازار نشان‌دهنده این است که نرخ مسکن که هم اکنون راکد است، کاهش یابد.

علی نعمتی دست اندرکار امور مسکن و ساکن شهرآبادان نیز طرح مسکن مهر برای خانه‌دار شدن فاقدین مسکن را مثبت ارزیابی کرد اما تاکید نمود که باید دستگاه نظارتی براجرای این طرحها درسطح استانها و شهرستانها نظارت داشته باشد.

وی افزود: نباید این طرح را طوری اجرا کرد که مایع دلسردی و انزجار متقاضیان شود.

این کارشناس آبادانی افزود: شیوه نادرست اجرای طرح مسکن مهر در خوزستان سبب شده که برخی آن را ناکارآمد ارزیابی کنند این درحالی است که ناکارآمدی آن را باید درمدیریت اجرایی ضعیف دانست.

به‌گفته وی طرح مسکن مهر بخوبی توانست جلوی افزایش بی‌رویه قیمت مسکن را بگیرد اما اگر برنامه‌های اجرایی درستی به ویژه در خوزستان برای آن طراحی می‌کردند، قطعا اثرات مثبت آن بیشتر می‌بود.

گزارش خبرنگاران ایرناازاهواز، دزفول،اندیمشک، آبادان و دیگر شهرهای استان حاکی است که هم اکنون با رکود بازار مصالح ساختمانی، به تبع آن بازار خرید و فروش مسکن در این شهرها با رکود بی‌سابقه‌ای مواجه شده است.

"علی طاهری" مدیر یک مشاوراملاک دراهواز با ‪ ۲۵‬سال سابقه فعالیت می‌گوید: بحث مسکن در اهواز وضعیت نابسامانی دارد و این موضوع موجب شده، این بازار از ابتدای سالجاری کاملا دچار رکود شود. در مدت دو ماه گذشته حتی یک معامله نیز در این بنگاه انجام نشده‌است.

وی افزود: درمنطقه کیانپارس اهواز که مرفه‌نشین است اکثر ساخت و سازها به سمت تولید خانه‌های لوکس متمرکز شده ومعمولا واحدهای با متراژ ‪۱۵۰‬مترو بیشتر ساخته می‌شوند که البته خرید این واحدها از عهده جوانان و اقشار متوسط خارج است.

وی گفت: منازل حیاط دار بامتراژ‪ ۳۰۰‬متر مربع شامل عرصه و اعیان دراین منطقه به بهای ‪ ۱۰‬میلیارد ریال برای انبوه‌سازی معامله می‌شود. باافزایش قیمت مصالح ساختمانی اکنون ساخت بیش از دو واحد در هر طبقه دراین زمین صرفه اقتصادی ندارد وبرای مصرف‌کننده قشر متوسط نیز قیمت واحدهای این چنینی کمرشکن است.

وی ادامه داد: در بحث اجاره مسکن نیزدراین منطقه هر واحد آپارتمانی به طورمتوسط ‪ ۲۰‬میلیون تومان رهن با ماهانه ‪ ۳۵۰‬تا ‪۴۰۰‬هزار تومان اجاره داده می شود.

امین خورشیدیان یکی دیگر از دست اندرکاران معاملات ملک در اهواز گفت:
قیمت مسکن از ابتدای سال جاری تاکنون تغییر چندانی نداشته و درواقع رکود بربازار حاکم است.

وی افزایش قیمت مصالح ساختمانی و نیز شروع طرح مسکن مهر را دراین رکود موثر می‌داند و معتقد است: متوقف شدن پرداخت وامها در بانکهای خصوصی و دولتی، قدرت خرید مردم را کاهش داده زیرا تسهیلات بانکهای خصوصی در افزایش قدرت خرید مشتریان به ویژه طبقه متوسط نقش موثری داشت.

وی گفت: در چندماهه اخیر، انبوه سازان نیز به ندرت معامله می‌کنند زیرا اخباری که به عنوان سیاست‌های دولت در بحث مسکن مطرح می‌شود، مشتری و فروشنده را درتصمیم‌گیری دچار تزلزل و تردید کرده است.

محمد دغاغله یکی دیگر از کارشناسان دست اندرکار امور مسکن دراهواز نیز با تاکید بر رکود فعالیتهای بازار مسکن از ابتدای سال جاری تا کنون معتقد است: بازار رهن و اجاره مسکن دراهواز نسبتا فعال است ولی خریدو فروش نمی‌شود و راکد است.

وی افزود: البته واحدهای آپارتمانی بامتراژ بالا و لوکس خریداران خاص خود را دارد و معامله می‌شود اما آپارتمانهای با متراژ متوسط که بیشتراقشاربادرآمد متوسط متقاضی خرید آن هستند ، معامله چندانی نمی‌شود.

مهندس "عبدالرضا عسکری" یکی از انبوه سازان فعال دراین کلانشهر نیز سیاست‌های بخش مسکن دولت را ستود و طرح مسکن مهر را درکنترل بازاربی ثبات مسکن موثرتوصیف کرد.

اما وی معتقد است که بازار راکد بخش مسکن به نفع اقتصاد کشورنیست و باید چاره‌ای اندیشید.

مهندس عسکری گفت : نبود تسهیلات بانکی، نرخ بالای تورم وگرانی درهمه زمینه‌های مرتبط با ساختمان وقدرت خرید پایین عمده افراد دراین چند ماه موجب سردی بازارمسکن شده است.

این کارشناس ارشد معماری اظهار داشت: با توجه به موارد فوق بهترین پیشنهاد من برای بهبود وضع مسکن در کشور دادن تسهیلات به انبوه سازان و کنترل بازار مصالح ساختمانی توسط وزارت بازرگانی و ارایه یارانه به بخش مسکن است.

وی گفت: به نظر من ارائه تسهیلات بانکی حدود ‪۷۰‬درصدی (از قیمت تمام شده مسکن) از سوی بانکها باعث تثبیت قیمت مسکن و تحقق همان سیاست اجاره به شرط تملیک می‌شود.